T.L - Company™ Group
Stránka
Text-Články
Menu
Submenu
Články
Tržní démon

Jiří Korn - Tržní démon


trzni demon
trzni demon
Skladba Tržní démon pochází z prvního porevolučního alba Jiřího Korna O5 (Opět), z roku 1992 vydaného firmou Monitor.

opet

Je první písní tohoto alba, a jako jediná má ryze taneční charakter.

Výroba a obsazení:
Text - Eduard Krečmar
Hudba - Jiří Korn, Roman Štefl
Zpěv - Jiří Korn
Délka - 4:02
Videoklip - ano

Proč Tržní démon

  Jak je již uvedeno výše, jde o taneční skladbu která na svou dobu měla malou konkurenci v tehdejším Československu.
Průkopníků tehdejší elektronické hudby ve stylu Dance, House a Techno bylo pomálu. Mezi asi nejznámější patří Hipodrom a Rave Model, oba projekty od Jindřicha Parmy, dále pak Morhotronic, Technoboys, Imrich Tekkknofactory, Lygie atd.
Zpracování textu písně se poněkud vymyká zaběhlým základním kostrám, a tak trochu jde i proti duchu KLF Manuálu. A to v tom, že v ní chybí klasický refrén. Pokud ovšem za něj nebudeme považovat jednou použitý popěvek Ná, nananá, nananananá, mezi první a druhou slokou, který spíše jen v "popěvkové" verzi kopíruje čtvrtou a šestou polo sloku songu.
Prakticky celá kostra skladby je nestandardní, pokud jí porovnáme s devadesáti procenty komerčně tanečních skladeb. Kupříkladu klasická kostra vokální taneční skladby (vezmeme nejrozšířenější styl té doby Eurodance) je: začátek, buďto refrénová melodie či samotný refrén, rap, melodie s refrénem, rap, melodie s refrénem, most a dvojitý refrén s melodií na konec. To ve skladbě Tržní démon nenajdeme.
Také samotný začátek je netradiční, připomíná to rušnou kancelář se zvuky počítačové klávesnice a ženskými hlasy, nebo kasu v supermarketu, ovšem má to být začátek před natáčením. Na spodku celé skladby jede basová linka, celkem majoritně postavena, jako například ve skladbách Billy Jean (M. Jackson), nebo It Will Make Me Crazy (Felix), ovšem zde není zas až tak netradiční.

Pozn. - ...

  

Tržní démon

1. 02. 2015 Wittenberg - Pratau, Německo.

19. 02. 2015 Dornstadt, Německo.

Date - Time - Share
    
About - Links