T.L - Company™ Group
Stránka
Text-Úvahy
Menu
Submenu
Články
Lávová lampa

Lávová lampa, tepelný zdroj, a konec žárovek v Čechách

lava-lamp  Jste majiteli lávové lampy a praskla vám v ní žárovka? Smolík.
Jak všichni víme, v Evropské unii od roku 2009 postupně končí prodej klasických žárovek s wolframovým vláknem. První dámou na holení je "stowatovka" a vyšší, ty s menší "watáží" jí budou postupně následovat, viz Wiki.
 A jak dále všichni víme, lávová lampa (Astrolight), potřebuje ke svému provozu nejen světlo, ale i teplo, aby se vosk po zahřátí mohl v oleji pohybovat. To mu primárně dodává právě žárovka. Při užití úsporné, či snad LED žárovky si užijeme leda prd. Maximálně si prachbídně posvítíme. Potřebných cca šedesát stupňů z těchto typů žárovek nevyrazíme ani smykem. Respektive ne tam, kde ho v tomto případě je třeba, to hlavně u LED, kde je větší teplota patice, nežli krytu LED diod. Shrnuto podtrženo, konec standardních lávových lamp se nezadržitelně blíží. Zdálo by se. Jenže souběžně se zlatýma českýma ručičkama pracuje i zlatý český mozeček, a opět nezklamal. Klasická žárovka je k dostání stále (stav 2015), ovšem s novou klasifikací. Nekoupíme světelný, nýbrž tepelný zdroj, což při poměru deset procent světlo / devadesát procent teplo, je právoplatné přejmenování.
 Držme tedy "lávovce" palce, jinak jí čeká rekonstrukce na alternativní vyhřívání, což se nepochybně promítne do prodejní ceny.


Lávová lampa, tepelný zdroj, a konec žárovek v Čechách

Pannage - M.T.L - 1108 Music Maker   20. 4. 2015 Autobahn A3 / A5, Frankfurt, Německo.

Date - Time - Share
    
About - Links